Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/
Detský domov Vranov nad Topľou
Ulica Dr. Daxnera 90/7, 093 01 Vranov nad Topľou
Detský domov Vranov nad Topľou
PREVÁDZKOVÝ PORIADOK
December 2014
Detský domov vo Vranove nad Topľou je v zmysle Zákona č. 305/2005 Z.z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov prostredie utvorené a usporiadané na účely vykonávania rozhodnutia súdu o nariadení ústavnej starostlivosti, predbežného opatrenia a o uložení výchovného opatrenia.
Pre zabezpečenie chodu zariadenia a určenie všetkých podmienok jeho prevádzky vydávam tento
prevádzkový poriadok
Detského domova vo Vranove nad Topľou
Článok I
Identifikačné údaje
Názov zariadenia: Detský domov zriadený ako centrum detí
Adresa zariadenia: Ulica Dr. Daxnera 90/7, 093 01 Vranov nad Topľou
Zriaďovateľ: Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave
Druh zariadenia: Zariadenie, ktoré dočasne nahrádza dieťaťu jeho prirodzené rodinné prostredie alebo náhradné rodinné prostredie.
Kapacita zariadenia: 66 miest
Číslo telefónu, fax, e-mail: 057/7321709, detsky.domov.vv@stonline.sk
IČO: 00188778
Článok II
Všeobecné ustanovenia
Tento prevádzkový poriadok určuje hygienické a epidemiologické zásady a opatrenia, ktoré je potrebné rešpektovať a dodržiavať pri poskytovaní starostlivosti o deti a ďalších klientov v objekte Detského domova v zmysle platnej legislatívy
Článok III
Charakteristika zariadenia
Detský domov je prostredie utvorené a usporiadané na účely vykonávania rozhodnutia súdu a dočasne nahrádza dieťaťu jeho prirodzené rodinné prostredie alebo náhradné rodinné prostredie v zmysle zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Detský domov zriadený ako domov detí / zriadený ako centrum detí bude zabezpečovať starostlivosť ... (deťom, mladým dospelým)
Identifikácia objektu:
Činnosť Detského domova v Prešove je zabezpečovaná v troch objektoch:
a)1
V Detskom domove vo Vranove nad Topľou v kmeňovej budove na Ulici Dr.Daxnera 90/7 sú vytvorené 2 špecializované samostatné skupiny a 1 samostatná skupina, + administratívna časť a kancelárie odborného tímu.
b)1
V RD na Hviezdoslavovej ulici č. 156/19 vo Vranove nad Topľou je vytvorená 1 samostatná skupina a 1 samostatná skupina mladých dospelých.
c)1
V RD na Starinskej ulici č. 99 v Humennom je vytvorená 1 samostatná skupina.
Kapacita detského domova:
Starostlivosť v nepretržitej prevádzke so schválenou kapacitou ku dňu vydania prevádzkového poriadku 66 detí, vrátane detí umiestnených v profesionálnych rodinách ( PR), zabezpečuje v zmysle platného organizačného poriadku a štruktúry 56 zamestnancov detského domova na úsekoch:
Detský domov vykonáva svoju činnosť pobytovou formou a starostlivosť zabezpečuje najmä poskytovaním bývania, stravovania, obslužných činnosti, osobného vybavenia, výchovy, špeciálneho sociálneho poradenstva a psychologickej starostlivosti.
Článok IV
Funkčné členenie a priestorové usporiadanie
Špecifikácia objektu:
Kmeňová budova na Hviezdoslavovej ulici č. 90/7 je stavbou z päťdesiatych rokov minulého storočia. Budova má pozostáva so suterénu, a dvoch nadzemných podlaží. Pôdorysne má tvar písmena „L“ a je orientovaná na všetky svetové strany. Budova je napojená na všetky inžinierske siete a to vodu, kanalizáciu, plyn a elektrinu. Vykurovanie a ohrev vody je zabezpečený vlastnou plynovou kotolňou.
Pozemok je oplotený a prístupný z ulice Dr. Daxnera. Pozemok o celkovej rozlohe 2973 m2 tvoria zastavané plochy a nádvoria ( 602 m2 ). Nezastavané časti pozemku tvoria zastavané plochy a nádvoria a ostatné plochy ( 2371 m2).
Rodinný dom na Hviezdoslavovej ulici č. 156/19 - objekt bol nadobudnutý do vlastníctva detského domova v roku 2002. Na pozemku je rodinný dom a dve garáže.
Rodinný dom sa nachádza v blízkosti jednosmernej cesty, pozostáva z prízemia a dvoch nadzemných podlaží. V prízemí sa nachádzajú skladové priestory, práčovňa a kotolňa, kuchyňa, jedáleň, denná izba, návštevná miestnosť Nadzemné podlažia sú obytnou časťou, pre samostatnú skupinu č.4. a skupinu mladých dospelých. Pozemok je celý oplotený a nezastavané plochy a nádvoria tvorí dvor a záhrady. Rodinný dom je napojený na všetky inžinierske siete a to vodu, kanalizáciu, elektrinu a plyn. Pozemok o celkovej rozlohe 764 m2 tvoria zastavané plochy a nádvoria ( 764 m2 ).
Rodinný dom na Starinskej ulici č. 99 v Humennom. Na pozemku je rodinný dom a sklad.
Rodinný dom sa nachádza v blízkosti vedľajšej cesty, pozostáva zo suterénu a dvoch nadzemných podlaží. V suteréne sa nachádzajú skladové priestory, sušiareň a pivnica. Nadzemné podlažia sú obytnou časťou, pre samostatnú skupinu č.5. Pozemok je celý oplotený a nezastavané plochy a nádvoria tvorí dvor a záhrady. Rodinný dom je napojený na všetky inžinierske siete a to vodu, kanalizáciu, elektrinu a plyn. Pozemok o celkovej rozlohe 722 m2 tvoria zastavané plochy a nádvoria ( 606 m2 +58m2 ) a záhrady ( 58 m2).
Popis zariadenia:
Kmeňová budova Dr.Daxnera 90/7 Vranov nad Topľou
Suterén:
I.N.P.:
- hlavný vchod
- vstupný vestibul
- sociálne zariadenia
- kancelárie sociálne pracovníčky
- kancelárie PaM, ekonóm
- kancelária vedúceho úseku starostlivosti
- kancelária účtovníčky
- kancelária riaditeľa
- špecializovaná samostatná skupina (ŠSS) č.3 -
- elokované pracovisko Spojená škola internátna
II. N.P.:
Rodinný dom, Hviezdoslavova156/19, Vranov nad Topľou:
Prízemie:
I.N.P:
- schodisko
- chodba
- miestnosť vychovávateľov + balkón
- obývacia miestnosť
- WC, kúpeľňa detí
- WC vychovávatelia
- spálňa
- spálňa mladý dospelý
II.N.P.:
Samostatný objekt:
Rodinný dom, Starinská 99, Humenné:
Suterén:
I.N.P:
- schodisko
- chodba
- kuchyňa
- obývacia miestnosť
- WC, kúpeľňa detí
- spálňa + balkón
- spálňa
II.N.P.:
Samostatný objekt:
Článok V
Prevádzka zariadenia
Zamestnanci:
Detský domov v rámci organizačnej štruktúry má 56 zamestnancov v kvalifikácii:
Sanitačný režim:
* frekvencia výmeny posteľnej bielizne:
Za čistotu a ukladanie bielizne zodpovedá pomocná vychovávateľka. V nočnej službe a v jej neprítomnosti službukonajúci vychovávateľ.
Posteľná bielizeň sa uskladňuje čistá po vypratí a vyžehlení v skriniach na to vyčlenených. Posteľná bielizeň sa vymieňa podľa potreby, najmenej raz týždenne a vždy po znečistení a po odchode dieťaťa z detského domova. Pri výmene posteľnej bielizne sa dezinfikuje posteľ a matrace. Posteľná bielizeň sa perie v práčkach na danej špecializovanej samostatnej skupine.
Osobná bielizeň sa vymieňa najmenej raz denne. Použitá bielizeň sa môže skladovať len v priestoroch na to určených. Bielizeň sa perie v práčkach na danej špecializovanej samostatnej skupine.
*frekvencia výmeny uterákov a osušiek:
Uteráky a osušky sa menia denne.
*spôsob čistenia a dezinfekcie hračiek:
Hračky sa dezinfikujú 2x týždenne prostriedkami na to určenými.
*spôsob manipulácie s plienkami
Plienky sa používajú jednorazové, ktoré po použití sa skladujú v igelitových vreciach a plastových kontajneroch. Po ich naplnení sa tieto vynášajú do vonkajšieho skladu na to určeného a následne sú likvidované prostredníctvom firmy na zber TKO.
* harmonogram a spôsob upratovania vnútorných obytných priestorov zariadenia:
Za udržiavanie čistoty priestorov skupín zodpovedá pomocná vychovávateľka. V jej neprítomnosti službukonajúci vychovávateľ.
Ide o súbor postupov, ktoré vedú k zníženiu počtu mikroorganizmov. Pri upratovaní sa používajú klasické ručné výrobky, umývacie a čistiace nástroje. Všetky pomôcky je potrebné udržiavať v čistote. Použité pomôcky sa musia po použití dezinfikovať a usušiť.
Režim upratovania je pravidelnou záležitosťou. Upratovanie, najmä čistenie, umývanie a dezinfekcia všetkých priestorov sa vykonáva navlhko s použitím syntetických čistiacich a dezinfekčných prostriedkov. Dezinfekčné prostriedky sú uskladňované v miestnosti na to určenej. Pracovníci, ktorí prichádzajú do styku s dezinfekčnými prostriedkami boli poučení o manipulácii s nimi, ich riedení a prvej pomoci pri zasiahnutí pokožky a tela. Pri riedení dezinfekčných prostriedkov sa používajú OOPP.
Denne:
Týždenne:
Mesačne:
Polročne:
* maľovanie vnútorných priestorov detského domova zabezpečuje EPÚ – najmenej1x za 3
roky
Druhy čistiacich a dezinfekčných prostriedkov:
Článok VI
Zásady prípravy stravy
Pre vylúčenie rizika vzniku alimentárneho ochorenia je nevyhnutné dodržiavať nasledovné zásady:
Počas tepelného spracovania pokrmov:
- možno potraviny tepelne spracúvať len nevyhnutný čas, ktorý je postačujúci na usmrtenie mikroorganizmov,
- nesmú sa do pokrmov počas posledných 20 minút ich tepelnej úpravy pridávať prísady, ktoré by mohli zapríčiniť ich mikrobiálnu kontamináciu; ak tepelné spracovanie pokrmu trvá menej ako 20 minút, možno do pokrmov pridávať len prísady, ktoré boli osobitne tepelne spracované, alebo pridávať prísady len pred začatím takého tepelného spracovania,
- musí sa zabezpečiť, aby teplota pri tepelnom opracovaní všetkých častí mäsa bola najmenej 70 oC v strede potraviny dosiahnutá,
- musí byť ochladenie pečeného, duseného a vareného neporciovaného mäsa, knedle a ryže dosiahnuté do 90 minút od prípravy,
- sa musia vaječné pokrmy dôkladne tepelne spracovať z oboch strán,
- sa musia hotové pokrmy podávať bezprostredne po ich tepelnom dohotovení, najneskôr však tri hodiny po ukončení ich technologického spracovania,
- sa nesmú nevychladnuté pokrmy dávať do chladiarne; chladiareň nesmie byť preplnená pokrmami.
Na vylúčenie nežiaducich vplyvov z technologického postupu pri príprave a podávaní pokrmov a nápojov:
- možno na prípravu pokrmov používať také mikrovlnné rúry, ktoré majú reguláciu vnútornej teploty; pri ich používaní sa musí dodržiavať návod výrobcu,
- musia sa používať vhodné pracovné pomôcky,
- sa musí manipulovať s kuchynským riadom, náradím, so stolovým riadom a s ostatným kuchynským zariadením tak, aby sa zabránilo znečisťovaniu pracovných plôch, potravín, polotovarov a pokrmov,
- možno používať len čistý kuchynský riad, náradie, stolový riad a ostatné kuchynské zariadenie zhotovené zo zdravotne neškodného materiálu a so súvislým a s nepoškodeným povrchom; kuchynský riad, náradie, stolový riad a ostatné kuchynské zariadenie z hliníka bez povrchovej úpravy sa nesmú používať,
- sa musia pred strojovým aj ručným umývaním kuchynského riadu, náradia, stolového riadu a ostatného kuchynského zariadenia mechanicky odstrániť zvyšky pokrmov,
- sa musí kuchynský riad, náradie a stolový riad umyť vo vode s teplotou najmenej 45 oC s prídavkom umývacích prostriedkov a opláchnuť pod tečúcou vodou s teplotou najmenej 50 oC pri ručnom umývaní a s teplotou 80 oC pri strojovom umývaní; umytý kuchynský riad, náradie a stolový riad sa uložia do zariadenia na odkvapkanie riadu, neutierajú sa.
Článok VII
Technicko-prevádzkové podmienky
Pieskovisko:
Chodníky a parkovisko detského domova:
Trávnaté plochy, porast:
Článok VIII
Povinnosti prevádzkovateľa
čistotu a údržbu kancelárií si zabezpečujú jednotliví zamestnanci samostatne, vysávanie, utieranie prachu,
údržbu a opravu budovy detského domova zabezpečuje EPÚ podľa potreby vo vlastnej réžii dvomi údržbármi alebo dodávateľským spôsobom externe
- Zamestnanec pred nástupom do zamestnania musí absolvovať vstupnú lekársku
prehliadku.
- Pred vstupom na pracovisko musí mať zamestnanec čistý pracovný odev,
vhodnú pracovnú obuv.
- Na pracovisko nesmie vstupovať po konzumácii alkoholických nápojov.
- Zamestnanec musí byť dôkladne upravený. Nechty na rukách musia byť krátke
a viditeľne čisté.
- Pri príprave jedál a ošetrovaní deti na rukách nesmie mať prstene,
na oblečení nesmie mať ostré predmety.
- Zamestnanec nesmie počas prípravy jedál vykonávať čistenie podlahy
( okrem prípadov keď si to vyžaduje okamžité riešenie situácie ).
- Pracovník si musí dôkladne umyť ruky pred začatím činnosti, pri práci ihneď po znečistení, pri prechode z jedného druhu práce na druhý, po fajčení vo vyhradenom priestore, po úprave šatstva, osobitne po použití WC.
- Pred prípravou jedál je pracovník povinný umyť si ruky až po predlaktie pod tečúcou vodou s použitím tekutého dezinfekčného mydla a kefky. Dôrazne vydrhnúť prednú aj zadnú časť ruky minimálne 20 sekúnd. Ruky vyutierať do sucha, prioritne medzi prstami, jednorazovými osuškami.
- Počas prípravy jedál je zakázané vykonávať toaletné úpravy: česanie, maľovanie, úprava a čistenie nechtov.
- Pracovníci pri ošetrovaní detí (toaleta, odber biologického materiálu) musia používať jednorazové nepremokavé rukavice. Pri každom použití rukavíc by sa práca nemala prerušiť. Ináč ba sa mali ruky opäť umyť a mal by sa použiť nový pár rukavíc.
- Po skončení práce musí pracovník špinavý pracovný odev uložiť na určené miesto, oddelene od čistého pracovného odevu.
PROTIEPIDEMICKÉ OPATRENIA
Medzi najčastejšie prenosné infekčné ochorenia v našom zariadení patria: vši, hnačky, sezónna chrípka a kontakt s hepatitídou.
V prípade podozrenia z objavenia sa nákazlivého ochorenia je realizovaný nasledovný postup:
VŠI (Pedikulóza) – parazitárne ochorenie postihujúce ľudí všetkých vekových skupín. Na diagnostiku zavšivavenia slúži dôkladná prehliadka vlasovej časti hlavy, ktorú vykonáva vychovávateľ DeD. Na odstránenie vši využívame dve metódy: - mechanickú (vyčesávanie) a chemickú (šampóny a spreje). Očistu vykonávajú vychovávatelia a pomocní vychovávatelia.
HNAČKA – je prejavom ochorenia tráviaceho traktu. Sprievodným znakom je riedka vodnatá stolica. Pri tomto ochorení je stanovená prísna diéta, črevné absorbenciá (lieky viažuce rôzne látky a toxíny ) a črevné dezinficiencia ( lieky na dezinfekciu čriev). Dôležitý je príjem tekutín, dôkladné umývanie rúk a izolácia dieťaťa od kolektívu.
CHRÍPKA (influenza) – je akútne sa vyskytujúce, horúčkovité, vírusmi spôsobené infekčné ochorenie. Vyskytuje sa epidemicky a hlavne v chladnom ročnom období. Prenáša sa kvapôčkovou infekciou, kýchnutím, kašľom ako aj priamym kontaktom rúk, či bozkom. V prípade chrípky dodržiavame pokyny lekára, dôležitý je príjem tekutín, vitamínov a pokoj na lôžku.
ŽLTAČKA (hepatitída) – je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo zániku pečeňových buniek. V našom DeD sme zaznamenali len kontakt so žltačkou. V takomto prípade preventívne vykonávame celkovú dezinfekciu zariadenia ( stoly, stoličky, podlahy, umývadla, WC ) a dbáme na prísnu hygienu umývania rúk v dezinfekčnom prostriedku.
Článok IX
Záverečné ustanovenia
Prevádzkový poriadok Detského domova vo Vranove nad Topľou je záväzný pre všetkých zamestnancov detského domova.
Prevádzkový poriadok je možné meniť a dopĺňať len písomnými dodatkami.
_____________________
Ing.Vincent Pihulič
riaditeľ DeD