Táto stránka môže obsahovať základné informácie o Vašej škole, môžete si ju ľubovoľne meniť. Návod, ako tieto zmeny uskutočniť, nájdete tu: http://help.edupage.org/
Detský domov Vranov nad Topľou
Ulica Daxnerova 90 , 093 01 Vranov nad Topľou
VÝCHOVNÝ PROGRAM
vypracovaný v súlade so
štátnym vzdelávacím programom pre materské školy v Slovenskej republike ISCED 0-predprimárne vzdelávanie
štátnym vzdelávacím programom pre 1. stupeň základnej školy v Slovenskej republike ISCED 1 – primárne vzdelávanie a
štátnym vzdelávacím programom pre 2. stupeň základnej školy v Slovenskej republike ISCED 2 – sekundárne vzdelávanie
Od tradičnej výchovy k neformálnemu vzdelávaniu.
Forma výchovy a vzdelávania |
Denná
|
Výchovný Jazyk |
Slovenský
|
Druh školského zariadenia |
Štátne
|
Dátum prerokovania v skupinách |
2.12-10.12.2015 |
Dátum prerokovania |
18.12.2015
|
Platnosť dokumentu |
1.január 2016 – 31.december 2016
|
Zriaďovateľ |
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava
|
Ing. Vincent PIHULIČ
riaditeľ detského domova
Veľkosť detského domova
Detský domov Vranov nad Topľou je samostatné výchovné zariadenie s právnou subjektivitou riadené Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave. Detský domov (ďalej len DeD) zabezpečuje komplexnú výchovno-vzdelávaciu činnosť deťom vrátane ubytovania a stravovania. Ubytovacia kapacita je cca 66 detí. Celkovo je v detskom domove 6 výchovných skupín. Priemerný počet žiakov vo výchovných skupinách je 9.
Detský domov je umiestnený vo Vranove nad Topľou v samostatnej kmeňovej budove. V tejto budove sú dve špecializované a jedna samostatná skupina. Každá skupina pozostáva zo spální, obývačky, izby pre vychovávateľov, predsiene a sociálneho zariadenia (WC, umývadlo, sprchovací kút). Ďalšie dve skupiny sú umiestnené v rodinnom dome satelite na Hviezdoslavovej ulici vo Vranove nad Topľou a jedna skupina je umiestnená v rodinnom dome satelite v Humennom. Súčasťou sú aj profesionálny rodičia ktorí sa starajú o deti v domácom prostredí.
Súčasťou detského domova je športový areál, trávnaté ihrisko, asfaltová plocha na športovanie a záhrada s pieskoviskom. Výchovno-vzdelávaciu činnosť budujeme na základe princípu sústavnosti so širokou ponukou výberu najrozmanitejších vzdelávacích, záujmových a rekreačných činností s uplatnením individuálneho prístupu ku každému ubytovanému dieťaťu.
Na zabezpečenie výchovno-vzdelávacej činnosti máme počítače, telovýchovné náradie a náčinie, odbornú a populárnu literatúru, hudobné nástroje a rôznorodý materiál na tvorivú výchovno-vzdelávaciu činnosť.
Charakteristika detí
V Detskom domove sú ubytované deti z celého Slovenska, nielen z okresu Vranov nad Topľou. Prijímanie detí do domova je na základe rozhodnutia súdu.
Charakteristika pedagogických zamestnancov
Výchovnú prácu v detskom domove zabezpečuje 17 pedagogických vychovávateľov a 16 pomocných vychovávateľov.
Riaditeľ riadi DeD v čom sú mu nápomocní vedúci úseku starostlivosti o deti, vedúca ekonomického úseku a vedúca odborného tímu spolu s koordinátorkou CPPR. Požadovaným vzdelaním pre výkon funkcie vychovávateľ je vysokoškolské vzdelanie I. alebo II. stupňa (odbor vychovávateľstvo alebo iné pedagogické vedy) alebo stredná pedagogická škola. 100% vychovávateľov spĺňa kvalifikačné a odborné predpoklady, z toho 51% má vysokoškolské vzdelanie a 49% má stredoškolské vzdelanie. Všetci hlavní aj pomocní vychovávatelia sa systematicky zúčastňujú ďalšieho vzdelávania a sebavzdelávania zameraného na inováciu výchovno-vzdelávacieho procesu a využívanie netradičných metód práce, ktoré zvyšujú kvalitu výchovno-vzdelávacieho procesu.
Niektorí vychovávatelia ovládajú špecifické zručnosti ako: komunikácia v cudzom jazyku, ovládanie špecifických PC programov, práca netradičnými technikami s netradičným materiálom, tvorba projektov.
V detskom domove pôsobia psychológovia, ktorý úzko spolupracujú s riaditeľom a vychovávateľmi pri zabezpečovaní výchovno-vzdelávacieho procesu v DeD. Psychológovia poskytujú odbornú psychologickú pomoc deťom, rodičom i vychovávateľom pri riešení výchovných i vzdelávacích problémov. Špeciálny pedagóg pomáha pri problémoch vo vyučovacom procese detí, diagnostikuje špeciálno-pedagogické potreby detí a pomáha im zvládať vzdelávací proces.
Dlhodobé projekty, programy
Zapojili sme sa aj do výzvy MP SR „Vychovávatelia sa venujú aj publikačnej činnosti. Prispievajú aj do časopisu Vychovávateľ a do rôznych novín.
Spolupracujeme na dlhodobých projektoch, ako sú:
Dlhodobo realizujeme akcie, ako sú:
Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Na začiatku každého školského roka (v deň nástupu do školy) sa uskutočňuje poučenie kde oboznámime deti so školským poriadkom v ich školách, s poriadkom detského domova a s ich právami a povinnosťami. Rodičia môžu prísť na návštevu do detského domova po dohode so sociálnymi pracovníkmi.
Ďalšími subjektmi, s ktorými spolupracujeme, sú školy, v ktorých sa deti vzdelávajú, verejná knižnica vo Vranove nad Topľou, CVČ vo Vranove nad Topľou, materské školy, mestské kino, policajný zbor vo Vranove nad Topľou, školskí a detskí lekári vo Vranove nad Topľou, nemocnica s poliklinikou vo Vranove nad Topľou, charitný dom na ulici Lúčnej vo Vranove nad Topľou.
Našimi cieľmi výchovy a vzdelávania mimo vyučovania je umožniť každému chovancovi ubytovanému v našom detskom domove:
2. Získať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.
3. Rozvoj individuálnych záujmov a potrieb.
4. Rozvoj komunikačných kompetencií.
5. Rozvoj sociálnych kompetencií.
6. Rozvoj občianskych kompetencií.
7. Rozvoj kultúrnych kompetencií.
8. Rozvoj talentu a špecifických osobnostných schopností.
V Detskom domove uznávame hodnoty humanizmu, spolupráce, zodpovednosti, autonómie a akceptácie.
Chceme byť domovom, v ktorom: -
Výchovný program nášho DeD vychádza z dohovoru o právach dieťaťa, zo všeobecných cieľov a princípov výchovy a vzdelávania (Zákon 245/2008), zohľadňuje ochranu dieťaťa a zabezpečenie jeho výchovy a všestranného vývinu, ako aj vhodného náhradného prostredia(Zákon 305/2005) a z vlastnej koncepcie, ktorá je výsledkom našich skúseností, postupov, komunikácie s rodičmi, analyzovania našich schopností, inovovania a „poľudšťovania“ výchovno-vzdelávacieho procesu, kultúry a klímy domova.
Vo výchove a vzdelávaní kladieme dôraz na tvorivo humanistický model výchovy, na rozvoj kľúčových kompetencií, vedomostí, zručností a schopností žiakov, získaných na výchovno-vzdelávacej činnosti v školách.
Preferujeme vzťah ku kultúre, k aktívnemu využívaniu voľného času, k tolerantnosti, k spolupráci, k aktívnemu občianstvu, k ľudským právam a základným slobodám, ku kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu, zdravý životný štýl, tvorivosť, rozvoj samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie a za svoje konanie, rozvoj osobnosti a kritické riešenie konfliktov, vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.
Vo výchovno-vzdelávacej činnosti rozvíjame kľúčové kompetencie dieťaťa súvisiace s prípravou na povolanie, na aktívny život v otvorenej multikultúrnej informačnej spoločnosti, najmä na podporu participácie žiakov na živote domova. Výchovu a vzdelávanie obohacujeme objavovaním a skúmaním pamätihodností a kultúry mesta a blízkeho regiónu. Vychovávatelia uskutočňujú so svojimi žiakmi vychádzky do mesta Vranov a Humenné a ich okolia, navštevujú kultúrne pamiatky mesta, spoznávajú rôzne inštitúcie mesta Vranov nad Topľou. Individuálne záujmy žiakov rozvíjame v záujmových krúžkoch, ako sú: športový a rehabilitačný
Okrem krúžkov deti využívajú stolnotenisový stôl a posilňovňu. V jarných a letných mesiacoch hrávajú deti futbal. Cieľom tejto činnosti je viesť žiakov k zmene postoja k vlastnému zdraviu a životnému štýlu, pestovať u žiakov kladný vzťah k pravidelnému cvičeniu a vytrvalosti, rozvíjať u žiakov kreativitu, estetické cítenie, obrazotvornosť.
Naše pedagogické stratégie smerujú k rozvíjaniu kľúčových kompetencií, prípadne k utváraniu nových kompetencií dieťaťa a rozvoju jeho osobnosti.
Preferujeme uplatňovanie inovačných, aktivizujúcich metód a foriem práce najmä zážitková pedagogika), aplikovanie modelu tvorivo – humanistickej výchovy (partnerský vzťah k dieťaťu, humanistické hodnotenie žiaka) a koncepcie neformálneho vzdelávania (participácia, dobrovoľníctvo), využívanie moderných IKT, úzku spoluprácu s rodinou žiaka, vytváranie prostredia podobného rodinnému prostrediu, spolupráca s vyučujúcimi, kontinuálne vzdelávanie vychovávateľov. Pri rozvíjaní kľúčových kompetencií uplatňujeme tieto stratégie výchovno-vzdelávacej činnosti:
KĽÚČOVÉ KOMPETENCIE DIEŤAŤA |
PEDAGOGICKÉ STRATÉGIE
|
Získať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu |
- povzbudzujeme chovancov získavať nové informácie a sebavzdelávanie - využívame brainstorming – podporujeme kritické myslenie detí - organizujeme vedomostné súťaže, kvízy a záujmovú činnosť orientovanú na sebavzdelávanie - zážitkovou výchovou ponúkame netradičné, nové informácie - aktivizujeme deti k prezentácii ich vedomostí a zručností - tvoríme spoločné projekty |
Pracovné kompetencie |
- individuálnym prístupom vedieme žiakov k samostatnosti a zodpovednosti za prípravu na vyučovanie - poskytujeme deťom spätnú väzbu, diskutujeme, zážitkovou výchovou a humanistickým hodnotením vedieme žiakov k pracovným návykom
|
Komunikačné kompetencie |
- Kritickému hodnoteniu svojho pokroku, k prijímaniu spätnej väzby a k uvedomeniu si svojho ďalšieho rozvoja, realizujeme súťaže, výstavy, v ktorých si žiaci môžu osvojiť alebo rozvinúť manuálne zručnosti potrebné pre praktický život - motivujeme deti, aby tvorivo rozvíjali svoje manuálne zručnosti - ponúkame rôznorodé pracovné a záujmové činnosti - učíme deti osvojiť si prácu s netradičným materiálom a netradičné pracovné techniky
- aktivizujeme deti na prezentáciu a obhajobu osobných názorov ( skupinové a celodomovácke zhromaždenie) - využívame meditáciu pri riešení konfliktov - povzbudzujeme kritické myslenie detí a samostatné riešenie problémov ( výchovná skupina) - Učíme deti aktívne počúvať, prijímať a dávať spätnú väzbu (rozhovor, diskusia) - realizujeme spoločné projekty s inými DeD (medzidomovácke podujatia, výmenné pobyty, súťaže)
|
Sociálne kompetencie |
- motivujeme deti k rešpektovaniu domového poriadku a prevzatiu zodpovednosti za svoje konanie - dramatizáciou, inscenačnými hrami, hraním rolí rozvíjame emocionálnu inteligenciu detí - diskutujeme, pripravujeme kultúrne programy, vytvárame podmienky pre efektívnu spoluprácu detí v skupine, aj v rámci internátu (spoločné podujatia, projekty) - individuálnym prístupom podporujeme autonómiu každého dieťaťa v skupine a učíme ich rešpektovať úlohy skupiny - trénujeme chovancov v empatii - povzbudením a subsidiaritou učíme žiakov tvoriť kvalitné medziľudské vzťahy (spoločné riešenie problémov, spoločné vystúpenia, podujatia)
|
Občianske kompetencie |
- príkladom, debatou, argumentáciou, zážitkovými hrami pomáhame deťom orientovať sa v základných humanistických hodnotách - podporujeme participáciu detí na živote v skupine - motivujeme dieťa poznať a domáhať sa svojich prác - besedami s odborníkmi poskytujeme deťom dostatok informácií o princípoch aktívneho občianstva - návštevami kultúrnych podujatí, vedieme deti hrdosti na kultúrne dedičstvo - vysvetľujeme žiakom význam interkulturálneho dialógu, dodržiavania ľudských práv a boja proti rasizmu a xenofóbii - dramatizáciou, hraním rolí učíme deti rešpektovať názory ostatných ľudí - motivujeme žiakov k spolupráci tretieho sektora - umožňujeme žiakom podieľať sa na projektoch |
Kultúrne kompetencie |
- motivujeme deti pre prijímanie kultúrnych podnetov (divadlo, výstava) - vysvetľujeme význam rešpektovania iných kultúr, kultúrnych tradícií a potrebu interkulturálneho dialógu - umožňujeme deťom získať skúsenosti so spoluprácou na pripravovaní kultúrneho podujatia v skupine |
Výchovno-vzdelávací proces realizujeme nadväzne na jednotlivé oblasti výchovy tak, že obsahové zameranie jednotlivých výchovno-vzdelávacích činností aplikujeme integrovanie vo viacerých výchovných oblastiach naraz, čo nám umožňuje využívať efektívne metódy pri rozvoji osobnosti žiaka (napr. tréning, samostatné prezentácie a pod.). Preferujeme prepojenosť jednotlivých oblastí výchovy najmä: v rozvoji samostatnosti, zodpovednosti, spolupráce, tolerancie, tvorivosti a aktívneho spôsobu života detí.
Kľúčové kompetencie detí ktoré rozvíjame v detskom domove
Vo výchove mimo vyučovania nadväzujeme na výchovno-vzdelávaciu činnosť školy. Chceme umožniť individuálny rozvoj osobnosti každého dieťaťa, jeho záujmov, potrieb, poznatkov, spôsobilostí, zručností, postojov a hodnôt, pripraviť ho na život v otvorenej informačnej spoločnosti, motivovať k celoživotnému vzdelávaniu,
k aktívnemu využívaniu voľného času a k aktívnemu občianstvu, posilňovať jeho úctu k rodičom, k ľudským právam a základným slobodám, k porozumeniu a znášanlivosti, tolerancii, kultúrnym a národným hodnotám a tradíciám štátu.
Profil dieťaťa nášho detského domova predstavuje súbor kľúčových kompetencií, ktoré chceme v procese výchovno-vzdelávacej činnosti rozvíjať a navzájom prelínať v jednotlivých výchovných oblastiach. Medzi kľúčové kompetencie ktoré rozvíjame v detskom domove sme zaradili vzťah k celoživotnému vzdelávaniu, komunikačné, pracovné, sociálne, občianske, a kultúrne kompetencie.
Stanovené kompetencie predstavujú náš ideálny plánovaný cieľový výstup, ktorý chceme dosahovať systematickým a postupným výchovno-vzdelávacím procesom. Uvedomujeme si, že niektoré deti , najmä v špecializovaných skupinách tento výstup nebudú schopní dosiahnuť. Snažíme sa im však pomôcť dosiahnuť čo najlepší výsledok.
Naším cieľom je, aby dieťa malo pri ukončení pobytu v detskom domove osvojené tieto kľúčové kompetencie, zodpovedajúce jeho osobnostným možnostiam:
VZŤAH K CELOŽIVOTNÉMU VZDELÁVANIU
KOMUNIKAČNÉ KOMPETENCIE
PRACOVNÉ KOMPETENCIE DIEŤAŤA
SOCIÁLNE KOMPETENCIE
OBČIANSKE KOMPETENCIE
KULTÚRNE KOMPETENCIE DIEŤAŤA
Formy výchovy a vzdelávania
Výchovu mimo vyučovania uskutočňujeme dennou formou prostredníctvom hlavných aj pomocných vychovávateľov.
Vo výchove mimo vyučovania rešpektujeme osobitosti detí, najmä v oblasti:
Základnou organizačnou formou výchovy a vzdelávania je individuálna alebo skupinová výchovno-vzdelávacia aktivita vo výchovnej skupine.
Vo výchovnom procese preferujeme zážitkové, aktivizujúce a motivačné metódy a formy práce. Vo vzťahu ku žiakom uplatňujeme partnerský prístup a motivačné humanistické hodnotenie, spolupracujeme aj s rodinou žiaka a s pedagogickými zamestnancami školy. Sme otvorení permanentnej reflexii a autoreflexii.
Tematické oblasti výchovy
Schéma Štátny vzdelávací program pre materské školy Dieťa a svet
Charakteristika tematických okruhov
Z obsahového hľadiska sú tematické okruhy zamerané:
rodine a k okoliu, na sebapoznanie, sebaprezentáciu, na sociálne, emocionálne, motorické a kognitívne vnímanie života dieťaťa (telesný, duševný, duchovný, sociálny a emocionálny život).
Ľudia – na rozvíjanie sociálnych skúseností a vzťahu ku spoločenstvu ľudí, kontakty
s ďalšími skupinami ľudí, na oboznamovanie sa s pracovnými a inými aktivitami ľudí,
na rozvíjanie predstáv o miestach, kde ľudia žijú a tvoria, o prostrediach, v ktorých
sa nachádzajú, o multikultúre, etnikách, rasách (ďalší ľudia, ľudstvo).
Príroda – na rozvíjanie poznania elementárnych zákonitostí života na
Zemi, prírodných javov, živých i neživých predmetov, na formovanie začiatkov ekologickej kultúry, na vytváranie (formovanie) pohľadu na svet prírody a
vzťahu k prírode, na vytváranie základov svetonázoru a získavanie základných vedomostí o Zemi a vesmíre (Zem, vesmír).
Kultúra– na rozvíjanie kontaktov dieťaťa so svetom duševných činností ľudí, rozvoja
vnímania a uplatňovania hudobnej, literárnej a výtvarnej kultúry (predmetný svet, svet hry
a svet umenia).
Tematické okruhy sa vzájomne prelínajú a dopĺňajú.
Plnia sa integrovane v globálnom a nepretržitom pedagogickom procese
Ciele výchovy a vzdelávania realizujeme prostredníctvom tematických oblastí výchovy:
Kľúčové kompetencie a osobnosť dieťaťa budeme rozvíjať prostredníctvom realizácie špecifických cieľov v jednotlivých oblastiach výchovy. Ich plnenie budeme dosahovať realizovaním nižších (čiastkových), konkrétnejších cieľov v jednotlivých výchovných oblastiach, prípadne vo viacerých výchovných oblastiach súbežne. Konkrétne ciele sú definované v pláne výchovno-vzdelávacej činnosti podľa veku.
SPOLOČENSKÁ VÝCHOVA
MRAVNÁ VÝCHOVA A VÝCHOVA K HODNOTÁM
PRACOVNÁ VÝCHOVA A ROZUMOVÁ VÝCHOVA
ESTETICKÁ VÝCHOVA
TELESNÁ VÝCHOVA
RODINNÁ VÝCHOVA A VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU
EKOLOGICKÁ VÝCHOVA
1. Vo výchovnom pláne sme stanovili minimálny, pre vychovávateľa záväzný počet výchovno-vzdelávacích činností (ďalej iba VVČ) na školský rok tak, aby sa pravidelne striedala ponuka vo všetkých výchovných oblastiach. Takto budeme zabezpečovať systematický všestranný rozvoj osobnosti žiaka.
2. Stanovený minimálny počet VVČ predstavuje realizáciu VVČ vo výchovnej skupine denne.
3. Vychovávatelia budú vo svojich výchovných skupinách projektovať ponuku VVČ tak, aby uspokojili záujmy a potreby všetkých detí. To znamená, že ponuka VVČ môže byť v jednotlivých výchovných skupinách vyššia, než určený minimálny počet.
4. Vo výchovnej skupine zloženej z detí viacerých ročníkov bude vychovávateľ aplikovať výchovný plán kombinovaný pre všetky deti vo svojej výchovnej skupine.
Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove
Bezpečnosť a ochranu zdravia pri výchove zabezpečujeme základným poučením detí o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci, ktoré realizujú vychovávatelia pri nástupe detí do domova. Podrobnejšie poučenie žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci urobia koordinátori jednotlivých skupín.
V detskom domove je zabezpečená 24-hodinová starostlivosť o deti. Osvetlenie izieb je nie vždy dostatočné, nakoľko izby nie sú vybavené stolnými lampami. Počas noci sú osvetlené chodby. Vykurovanie priestorov je dostatočné.
Čistota a hygiena prostredia je na dobrej úrovni. Na veľmi dobrej úrovni máme sociálne zariadenia. Všetky sme zmodernizovali. Vybavenie domova nábytkom je nedostatočné, najmä:
V prípade úrazu máme veľmi dobrú dostupnosť prvej pomoci.
V detskom domove platí písomný zákaz fajčenia vo všetkých objektoch. Permanentne však riešime jeho nedodržiavanie deťmi. Pravidelnosť kontrol BOZP a odstraňovanie ich nedostatkov zabezpečuje externý bezpečnostný a požiarny technik.
V budúcnosti chceme inštalovať svetelné senzory pohybu najmä na chodbičkách pred izbami a na schodištiach, čím sa zlepší ich osvetlenie a predídeme plytvaniu elektrickou energiou. Chceme tiež doplniť potrebný nábytok do izieb.
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia detí
Pri hodnotení detí budeme sledovať úroveň dosahovania očakávaných výstupov v jednotlivých oblastiach výchovy (kompetencie dieťaťa).
V procese výchovy mimo vyučovania pri hodnotení dieťaťa vo väčšej miere ako v škole využívame predovšetkým permanentné motivačné hodnotenie.
Pri hodnotení žiaka preferujeme humanistické hodnotenie založené na individuálnom prístupe, otvorenosti, komplexnosti hodnotenia a rozvoji silných stránok žiaka a rešpektujeme zmeny vo vývoji dieťaťa. Dôraz kladieme na poskytovanie efektívnej spätnej väzby deťom, ale ja na prijímanie spätnej väzby od detí. Vytvárame priestor na sebahodnotenie dieťaťa a učíme ho prijať zodpovednosť za svoj osobnostný rozvoj a konanie. Rešpektujeme právo detí na omyl.
Pri hodnotení detí uplatňujeme tieto indikátory:
Preferujeme tieto nástroje hodnotenia:
V záujme zabezpečenia objektivity hodnotenia všetkých detí stanovené pravidlá počas roka nemeníme a všetky prípadné zmeny konzultujeme s deťmi.
Pri hodnotení aplikujeme metódy individuálneho prístupu, povzbudenia, pozorovania, rozhovoru, aktivizácie a úzkej spolupráce s vychovávateľmi (rozhovor, pochvalné listy).
Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov
Vnútorný systém kontroly pedagogických zamestnancov v našom detskom domove orientujeme predovšetkým na zvyšovanie kvality výchovno-vzdelávacej činnosti, najmä na plnenie:
Využívame najmä tieto indikátory hodnotenia:
Nástroje hodnotenia vychovávateľov:
Pri hodnotení využívame vnútornú aj vonkajšiu autoevalváciu.
Vnútorná autoevalvácia:
Vonkajšia autoevalvácia:
Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogických zamestnancov
Zameranie a ciele nášho výchovného programu, ako aj analýza súčasného stavu ďalšieho vzdelávania vychovávateľov ukazuje na potrebu ďalšieho vzdelávania vychovávateľov orientovaného najmä na problematiku schopnosti uplatniť sa v živote, ochranu detských a ľudských práv, predchádzanie všetkým foriem diskriminácie a intolerancie a kultiváciu inovačných zážitkových metód výchovy.
Kultiváciu aplikácie inovačných zážitkových metód výchovy budeme zabezpečovať:
Uvedené vzdelávanie zabezpečíme prizývaním odborných lektorov priamo do detského domova, čím zároveň zabezpečíme vzdelávanie pre všetkých vychovávateľov. Niektoré vzdelávania budeme realizovať prostredníctvom metodického centra v Prešove. Časť vzdelávania budú vychovávatelia absolvovať mimo detského domova. Pri zabezpečovaní ďalšieho vzdelávania vychovávateľov budeme spolupracovať s metodicko-pedagogickými centrami, s nadáciami a občianskymi združeniami, ktoré nám budú poskytovať požadovaný okruh ďalšieho vzdelávania.
Výchovné štandardy
Sú vypracované v súlade s § 3, § 4 a § 117 ods. 2 Zákona č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon).
Obsahovým štandardom určujeme minimálny obsah výchovy a vzdelávania v jednotlivých výchovných oblastiach tak, aby bola zabezpečená vyvážená, systematická a štandardná úroveň mimoškolskej výchovy vo všetkých výchovných skupinách v našom detskom domove. Obsah výchovy a vzdelávania nad stanovený minimálny obsah si vychovávateľ autonómne zvyšuje podľa špecifickej situácie vo svojej výchovnej skupine tak, aby uspokojoval špeciálne záujmy, schopnosti a ciele chovancov v skupine.
Výkonovým štandardom určujeme kritériá úrovne zvládnutia obsahových štandardov. Sú to predpokladané cieľové výstupy, ktoré má dosiahnuť dieťa na konci svojho pobytu v našom detskom domove, primeranie svojim schopnostiam.
SPOLOČENSKÁ VÝCHOVA
|
|
Obsahové štandardy - Slovenské tradície a zvyky - Kultúrne pamiatky na Slovensku |
Výkonové štandardy - Prejavovať hrdosť k národnej a štátnej príslušnosti
|
- Spoločenská etiketa - Diskusia - Aktívne počúvanie - Prejavy a formy šikanovania v škole a na pracovisku - Asertivita - Interkulturálny dialóg - Tolerancia |
- Komunikovať kultúrnym spôsobom - Uplatňovať vlastnú autonómiu v skupine, rešpektovať úlohy skupiny - Rešpektovať názory ostatných ľudí
|
- Neverbálna komunikácia - Verbálna komunikácia - Práca s modernými informačnými a komunikačnými technológiami
|
- Využívať všetky dostupné formy komunikácie - Vyhľadávať nové informácie |
- Komunikácia v konflikte - Komunikácia, ktorá pomáha - Mediácia konfliktu |
- Samostatne riešiť konflikt - Používať pozitívne prvky komunikácie v konflikte
|
- Sebavzdelávanie, aktívne občianstvo |
- Zaujať pozitívne postoje k potrebe samostatného rozvíjania svojej osobnosti
|
- Spolupráca - Medziľudské vzťahy - Empatia
|
- Zaujať pozitívne postoje k tvorbe kvalitných medziľudských vzťahov |
- Dobrovoľníctvo - Interkulturalita - Občianske združenia, neformálne skupiny - Participácia, partnerstvo generácií
|
- Orientovať sa v princípoch aktívneho občianstva - Ovládať princípy neformálneho vzdelávania |
MRAVNÁ VÝCHOVA A VÝCHOVA K HODNOTÁM
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Zodpovednosť - Spolupráca, participácia - Tolerancia (stereotyp, predsudok, diskriminácia) |
- Orientovať sa vo všeľudských hodnotách - Vyjadriť postoj k pozitívnym hodnotám - Schopnosť byť zodpovedný za svoje správanie - Dodržiavať domový poriadok a režim dňa
|
- Poriadok DeD - Režim dňa - Žiacka samospráva
|
|
- Emocionálna inteligencia - Sebauvedomenie techniky - Sebahodnotenie – techniky - Sebariadenie – techniky - Sebamotivácia – techniky - Sebaúcta - Empatia – techniky aktívneho Počúvania
|
- Vyjadriť a pomenovať svoje pocity a emócie - Pomenovať svoje silné a slabé stránky - Prejaviť sebareguláciu - Uplatňovať techniky sebamotivácie - Poskytovať a prijímať spätnú väzbu - Schopnosť empatie
|
- Rodičia a deti - Postoj k členom rodiny a ostatným ľuďom - Generačné konflikty - Problémy zdravotne znevýhodnených osôb - Možnosti zdravotne znevýhodnených
|
- Prejaviť úctu k rodičom, starším ľuďom a osobám so zdravotným znevýhodnením
|
- Základné ľudské práva - Detské práva - Práva detí - Povinnosti žiaka
|
- Schopnosť dodržiavať základné princípy ľudských práv a osobných slobôd |
PRACOVNÁ VÝCHOVA A ROZUMOVÁ VÝCHOVA
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Efektívne učenie – ako sa učiť - Psychohygiena učenia sa - Režim dňa, povinnosti žiaka v ŠI - Sebavzdelávanie - Sebahodnotenie, silné a slabé stránky - Osobné ciele a očakávania - Súťaž, kvíz - Ako zvládnuť maturitné skúšky - Kde na školu - Výber zamestnania - Práva a povinnosti zamestnanca
|
- Plánovať, hodnotiť a vytýčiť si osobné Ciele do budúcnosti - Uplatňovať autonómnosť v príprave na vyučovanie - Riešiť nové, neznáme úlohy a situácie - Zaujať pozitívne postoje k osobnej Zodpovednosti za vykonanú prácu - Zaujať pozitívne postoje k celoživotnému vzdelávaniu
|
- Práca s rôznym materiálom - Netradičné pracovné postupy - Netradičné techniky - Základy upratovania - Údržba odevov - Súťaživé správanie
|
- Schopnosť pracovať a kooperovať v skupine - Aplikovať praktické zručnosti potrebné pre bežný život - Schopnosť rozvíjať manuálne zručnosti
|
ESTETICKÁ VÝCHOVA
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Regionálne tradície a zvyky - Kultúrne pamiatky regiónu a Slovenska
|
- Prejavovať úctu ku kultúrnym a národným tradíciám
|
- Klasické umenie - Moderné umenie - Kultúrne podujatia – divadlo, opera, koncert
|
- Zaujať pozitívne postoje k umeniu |
- Vlastná tvorba - Úprava oblečenia, úprava tváre, úprava vlasov - Pozdrav, predstavenie sa - Kurz spoločenského správania/tanca - Slávnostné príležitosti - Kultúra stolovania |
- Aplikovať základné zásady spoločenskej etikety - Schopnosť rozvíjať tvorivé schopnosti - Schopnosť podieľať sa na tvorbe estetického prostredia
|
- Kultúra vyjadrovania sa, vulgarizmy, slang
|
- Rozlišovať vulgárne a kultúrne tradície |
- Menšiny - Kultúrne zvyky a prejavy iných národov a kultúr |
- Rešpektovať iné kultúry a kultúrne tradície |
TELESNÁ VÝCHOVA
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Prevencia pred chorobami - Racionálna výživa - Moderný človek nefajčí - Zvládnutie záťaže zo stresu - Relaxačné cvičenie - Otužovanie a posilňovanie organizmu - Ako povedať nie drogám - Zdravý životný štýl - Osobná hygiena
|
- Pomenovať škodlivosť fajčenia, alkoholu a iných drog - Aplikovať princípy zdravého životného štýlu - Zaujať pozitívne postoje k preventívnej starostlivosti o svoje zdravie - Zaujať pozitívne postoje k pravidelnému cvičeniu a telesnému pohybu - Zaujať pozitívne postoje k dodržiavaniu zásad zdravej výživy
|
RODINNÁ VÝCHOVA A VÝCHOVA K RODIČOVSTVU A MANŽELSTVU
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Porozumenie a tolerancia v partnerskom živote - Rizikový partner - Vernosť, spolupráca, dôvera, rešpekt - Prejavy týrania v rodine - Krízové centrá
|
- Porozumieť mravným aspektom rodinného života - Zaujať pozitívne postoje k zodpovednému vzťahu k partnerstvu
|
- Sexuálne kontakty - Následky, zodpovednosť - Plánované rodičovstvo
|
- Zaujať pozitívne postoje k zodpovednému vzťahu k sexuálnemu životu, k manželstvu a k rodičovstvu
|
- Základné práce v domácnosti - Hospodárenie - Deľba práce
|
- Prejaviť praktické zručnosti súvisiace so životom v rodine
|
EKOLOGICKÁ VÝCHOVA
|
|
Obsahové štandardy
|
Výkonové štandardy
|
- Šetrenie energiami - Využitie neekologického odpadu - Triedenie odpadu - Starostlivosť o zeleň
|
- Schopnosť samostatnej činnosti pri ochrane životného prostredia - Prejaviť pozitívne postoje k ochrane životného prostredia
|
Výchovné osnovy
Nadväzujú na výchovné štandardy. Vychovávatelia majú povinnosť plniť stanovené výchovno-vzdelávacie ciele počas celého roka prostredníctvom daného obsahu, pričom majú absolútnu autonómiu vo voľbe metód a foriem práce. Uvedené metódy a formy majú odporúčací charakter.
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Posilniť hrdosť k národnej a štátnej príslušnosti |
Slovenské tradície a zvyky, kultúrne pamiatky na Slovensku |
- prezentácia - výstava - vedomostný kvíz - interaktívne podujatie - fórum investície |
Pochopiť význam kultúrneho správania a kultúrneho presadzovania sa
|
- asertivita - diskusia - etiketa - prejavy formy šikanovania v škole, internáte, na pracovisku |
- rozhovor - hranie rolí - argumentácia a debata - tréning - beseda s odborníkom - kurz spoločenského správania |
Kultivovať kultúru vyjadrovania sa |
- neverbálna komunikácia - verbálna komunikácia |
- hranie rolí - dramatizácia - tréning - zážitková aktivita/hra |
Kultivovať zručnosti, využívať všetky dostupné formy komunikácie
|
- práca s modernými IKT - komunikácia v cudzom jazyku |
- záujmový krúžok |
Participovať na živote v ŠI |
- súťaže, kvízy - kultúrne podujatia - rada internátu - žiacka rada
|
- diskusia - argumentácia - subsidiarita - práca v redakčnej rade časopisu ŠI
|
Rozvíjať komunikačné zručnosti
|
- aktívne počúvanie - prijímanie a dávanie spätnej väzby - debata
|
- hranie rolí - dramatizácia - iniciačná hra - tréning - dotazník - anketa - prieskum
|
Vedieť samostatne a kriticky riešiť konflikty
|
- komunikácia v konflikte - komunikácia, ktorá pomáha - meditácia konfliktu
|
- brainstorming - hranie rolí - tréning - subsidiarita - mediácia - zážitková aktivita/hra
|
Osvojiť si informácie o princípoch aktívneho občianstva
|
- participácia - dobrovoľníctvo - interkuluralita - občianske združenia, neformálne skupiny mladých
|
- beseda s odborníkom - aktivácia - tvorba projektu - výmenný pobyt - prezentácia - subsidiarita - dobrovoľníctvo - peer program - street work
|
Rozvíjať schopnosti tvoriť kvalitné medziľudské vzťahy
|
- medziľudské vzťahy - empatia, antipatia - tolerancia
|
- rozhovor - subsidiarita - empatická analýza - diskusia - iniciačná hra - interaktívne podujatie
|
Uvedomiť si potrebu samostatného rozvíjania svojej osobnosti
|
- sebavzdelávania - vytýčenie osobných cieľov
|
- motivácia - vyjasnenie hodnôt - hodnotenie - rozhovor |
Pochopiť význam aktívnej spolupráce s ostatnými ľuďmi
|
- spolupráca a kooperácia
|
- subsidiarita - aktív výchovnej skupiny - práca v komisii ŠI - príprava podujatí vo VS a ŠI - iniciačná hra - tréning - subsidiarita
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Orientovať sa v ľudských hodnotách |
- spolupráca - zodpovednosť - tolerancia - samostatnosť |
- brainstorming - vyjasnenie hodnôt - príklad - rozhovor - hranie rolí - tréning - iniciačná hra - práca v komisii ŠI
|
Pochopiť význam pozitívnych hodnôt, ako sú zodpovednosť, spolupráca, tolerancia
|
- zodpovednosť a participácia - školský poriadok internátu - režim dňa - stereotyp predsudok - diskriminácia |
- motivácia - vyjasnenie hodnôt - rozhovor - hodnotenie - príklad - tréning - zážitková aktivita/hra
|
Vedieť prevziať zodpovednosť za svoje správanie |
- povinnosti dieťaťa - sebauvedomenie |
- motivácia - hodnotenie - príklad - iniciačná hra
|
Rozvíjať zručnosti sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie
|
- sebariadenie - sebamotivácia - empatia |
- hranie rolí - subsidiarita - reflexia - autoreflexia - tréning - zážitková aktivita/hra - empatická analýza
|
Pomenovať svoje silné a slabé stránky |
- sebahodnotenie - sebaúcta
|
- hranie rolí - autoreflexia - empatická analýza - tréning - príklad - zážitková hra
|
Prejavovať úctu k rodičom, starším, spolubývajúcim
|
- rodičia a deti - postoj k členom rodiny a ostatným ľuďom - generačné konflikty - problémy zdravotne znevýhodnených - možnosti zdravotne znevýhodnených
|
- motivácia - rozhovor - diskusia - hranie rolí - tréning - zážitková aktivita/hra - beseda s odborníkom
|
Pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd |
- základné ľudské práva - detské práva - práva žiaka
|
- aktivizácia - vyjasnenie hodnôt - prezentácia - beseda s odborníkom - diskusia - argumentácia - iniciačná hra
|
Rozvíjať právne vedomie
|
- dodržiavanie a porušovanie ľudských a detských práv
|
- subsidiarita - diskusia - beseda s odborníkom - hranie rolí - zážitková aktivita/hra
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Pochopiť potrebu autonómnosti v príprave na vyučovanie |
- sebavzdelávanie - režim dňa - povinnosti žiaka |
- motivácia - povzbudenie - aktivizácia - subsidiarita - hodnotenie - tréning
|
Využívať efektívne spôsoby učenia sa
|
- ako sa učiť - psychohygiena učenia sa - ako zvládnuť skúšky |
- motivácia - povzbudenie - rozhovor - reflexia - subsidiarita - hodnotenie - tréning - beseda s odborníkom
|
Pochopiť význam celoživotného vzdelávania |
- osobné ciele |
- motivácia - aktivizácia - subsidiarita - rozhovor - diskusia - hodnotenie
|
Vedieť samostatne si stanoviť osobné ciele
|
- sebahodnotenie - výber zamestnania |
- motivácia - rozhovor - diskusia - beseda s odborníkom
|
Chápať význam osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu |
- sebavzdelávanie - osobné ciele a očakávania - kde na vysokú školu - práva a povinnosti zamestnanca
|
- motivácia - subsidiarita - rozhovor - diskusia - beseda s odborníkom - reflexia - autoreflexia
|
Vedieť pracovať v skupine |
- súťaživé správanie - spolupracujúce správanie
|
- diskusia - rozhovor - tréning - zážitková aktivita/hra - interaktívne podujatie
|
Rozvíjať manuálne zručnosti
|
- práca s rôznym materiálom - netradičné techniky - netradičné pracovné postupy |
- brainstoring - motivácia - aktivizácia - príklad - tréning - záujmový krúžok - vlastná práca
|
Získavať zručnosti potrebné pre praktický život
|
- základy upratovania - údržba odevov |
- motivácia - aktivizácia - subsidiarita - rozhovor - hodnotenie - tréning - vlastná práca
|
Získavať informácie o alternatívnych pracovných zručnostiach, ako je tvorba projektov, dobrovoľníctvo,
|
- projekty DeD - občianske združenia |
- motivácia - aktivizácia - vysvetlenie - subsidiarita - beseda s odborníkom - prezentácia projektu - tvorba projektu
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Posilniť úctu ku kultúrnym národným hodnotám |
- regionálne tradície a zvyky - kultúrne pamiatky regiónu a Slovenska - menšiny - kultúrne zvyky a prejavy iných národov |
- prezentácie kultúrnych tradícií a zvykov - interaktívne podujatia - fórum invencie - diskusia - zážitková aktivita/hra |
Rozvíjať vzťah ku klasickému umeniu |
- hudba - tanec - výtvarné umenie |
- tanečný kurz - záujmový krúžok - výstava |
Rozvíjať talent a umelecké schopnosti |
- záujmové krúžky - kultúrne podujatia
|
- motivácia - aktivácia - tréning - vlastná práca - súťaž - fórum invencie
|
Rozvíjať tvorivé schopnosti a zručnosti |
- vlastná tvorba - práca s netradičným materiálom - úprava oblečenia a zovňajšku |
- motivácia - aktivizácia - fórum invencie - tréning - záujmový krúžok - vlastná práca - výstava - súťaž - tvorba projektu |
Prejavovať záujem o všetky formy umenia |
- divadlo - opera - výstavy - koncert - moderné umenie - tanečný kurz
|
- motivácia - aktivizácia - analýza umeleckého diela - návšteva kultúrneho podujatia |
Prejavovať vzťah k estetickej úprave prostredia |
- kultúra vyjadrovania sa - kultúra stolovania |
- brainstorming - fórum invencie - motivácia - príklad - rozhovor |
Podieľať sa na tvorbe estetického prostredia |
- vlastná práca - pozdrav - predstavenie sa - kultúra vyjadrovania sa, vulgarizmy |
- kurz spoločenského správania - hodnotenie - zážitková aktivita/hra |
Pochopiť význam tvorivého spôsobu života |
- participácia - vytyčovanie osobných cieľov |
- subsidiarita - motivácia - diskusia - rozhovor - hodnotenie a sebahodnotenie
|
|
|
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Kultivovať hygienické návyky |
- osobná hygiena - psychohygiena |
- motivácia - rozhovor - tréning - hodnotenie |
Pochopiť význam preventívnej starostlivosti o svoje zdravie |
- prevencia pred chorobami |
- motivácia - aktivácia - rozhovor - vysvetľovanie - beseda s odborníkom - súťaž |
Rozvíjať schopnosť zodpovednosti za svoje zdravie |
- preventívne zdravotné prehliadky |
- diskusia - vysvetľovanie - beseda s odborníkom - vedomostný kvíz |
Rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom |
- relaxačné cvičenie - otužovanie a posilňovanie organizmu |
- motivácia - aktivácia - tréning - záujmový krúžok - súťaž |
Pochopiť škodlivosť fajčenia alkoholu a iných drog |
- moderný človek nefajčí - ako povedať nie drogám |
- motivácia - príklad - vysvetľovanie - prezentácia |
Pochopiť význam dodržiavania zásad zdravej výživy |
- racionálna strava |
- motivácia - príklad - vysvetľovanie - zážitková aktivita /hra - záujmový krúžok - prezentácia |
Poznať princípy zdravého životného štýlu |
- zdravý životný štýl - zvládnutie stresu a záťaže |
- motivácia - aktivizácia - príklad - výcvik - tréning - vysvetľovanie - zážitková aktivita / hra
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Pochopiť význam zodpovedného vzťahu k partnerstvu. |
- porozumenie a tolerancia - prejavy týrania v rodine - krízové centrá |
- beseda s odborníkom - vyjasnenie hodnôt - diskusia - dramatizácia - hranie rolí - zážitková aktivita / hra
|
Pochopiť význam zodpovedného vzťahu k sexuálnemu životu, k manželstvu, k rodičovstvu. |
- rizikový partner - plánované rodičovstvo |
- vyjasnenie hodnôt - beseda s odborníkom - hranie rolí - vysvetľovanie - rozhovor - diskusia - peer programy
|
Pochopiť mravné aspekty rodinného života. |
- vernosť - sexuálne kontakty - následky, zodpovednosť, spolupráca, dôvera |
- vyjasnenie hodnôt - vysvetľovanie - diskusia - rozhovor - beseda s odborníkom - hranie rolí |
Rozvíjať praktické zručnosti súvisiace s rodinným životom. |
- základné práce v domácnosti - hospodárenie - deľba práce, spolupráca |
- aktivizácia - subsidiarita - diskusia - vysvetľovanie - hranie rolí - tréning - kurz varenie a pečenia - záujmový krúžok
|
Cieľ |
Obsah
|
Metódy, formy |
Pochopiť význam aktívnej ochrany životného prostredia. |
- šetrenie energiami |
- brainstorming - aktivizácia - vysvetľovanie - príklad - beseda s odborníkom - dobrovoľníctvo |
Rozvíjať zručnosti pri samostatnej činnosti na tvorbe a ochrane životného prostredia. |
- využitie neekologického odpadu - triedenie odpadu |
- motivácia - aktivizácia - vysvetľovanie - príklad - beseda s odborníkom - súťaž - interaktívne podujatie |
Pochopiť význam aktívnej ochrany životného prostredia. |
- participácia - vlastná činnosť - projekty internátu |
- motivácia - vysvetľovanie - príklad - beseda s odborníkom - súťaž
|
Konkrétne ciele výchovy podľa veku detí
Osobná hygiena detí
Veková skupina 3-6 rokov : samostatné použitie WC
umytie rúk
čistenie zubov
česanie
použitie vreckovky
Veková skupina 6-11 rokov: samostatné sprchovanie
umývanie vlasov
Veková skupina 11-15 rokov: strihanie a úprava nechtov
používanie krémov a deodorantov
úprava účesu
špecifická hygiena u chlapcov a dievčat
Veková skupina 15-18 rokov: kompletná manikúra
holenie-prostriedky, príprava
kosmetika-prostriedky,prípravky
rôzne úpravy účesov
starostlivosť o pleť, vlasy, chrup
návšteva kozmetičky, kaderníčky, nechtového štúdia
následky zlej hygieny
Obliekanie a obúvanie
Veková skupina 3-6 rokov : vedieť pomenovať základné súčasti
odevu a obuvi
zapínanie gombíkov a zipsov
zaviazovanie šnúriek
správný postup pri obliekaní
Veková skupina 6-11 rokov: samostatné oblečenie sa a obutie sa
výber odevu a obuvi podľa počasia
výber odevu a obuvi podľa príležitosti
účast pri nákupe odevu a obuvi
Veková skupina 11-15 rokov: špecifický výber odevu a obuvi podľa príležitosti
estetika obliekania
nákup odevov a obuvi v doprovode vychovávateľa
Veková skupina 15-18 rokov: základy obliekania
módne doplnky
výber odevu a obuvi
ceny odevov a obuvi
samostatný nákup odevov
žehlenie menej náročných druhov bielizne
Starostlivosť o šatstvo
Veková skupina 3-6 rokov : základy ukladania odevov a obuvi
čistenie obuvi za pomoci vychovávateľa
Veková skupina 6-11 rokov : čistenie obuvi, čistiace prostriedky
základná starostlivosť o šaty
upratovanie skríň
základy šitia
ručné pranie, sušenie šiat
balenie odevov a obuvi do tašky
Veková skupina 11-15 rokov : oprava obuvi, ceny oprav
starostlivosť o obuv
drobné opravy šitím
ručné pranie odevov
čistiareň,ceny za čistenie
samostatné balenie odevov a obuvi na cestu
žehlenie menej náročných šiat
Veková skupina 15- 18 rokov: pracie a avivážné prostriedky
údaje výrobkov na odevoch
textilné materiály
obsluha práčky, automatickej práčky
žehlenie všetkých druhov prádla
odstraňovanie škvŕn
dlhodobé skladovanie odevov a obuvi
samostatná oprava odevov a obuvi
obsluha šijacieho stroja
Upratovanie, domáce práce
Veková skupina 3-6 rokov: uloženie hračiek,kníh, osobných vecí
upratanie po hre
Veková skupina 6-11 rokov: utieranie prachu, zametanie
vysávanie izieb
ustlanie a úprava postele
umývanie riadu, jeho uloženie
upratovanie kúpeľne, WC
vynášanie odpadkov
základné čistiace prostriedky
upratovanie chodníkov, odpratávanie snehu
Veková skupina 11-15 rokov: umývanie podlahy
údržba nábytku
základné čistiace prostriedky
základná starostlivosť o kvety
prezliekanie prádla
základní práce s náradím-kliešte, šrubovák
samostatná údržba chodníkov v lete a v zime
drobné práce na záhrade /hrabanie, okopávanie/
Veková skupina 15-18 rokov: kompletná údržba sanity
umývanie okien
starostlivosť o nábytok
upratovanie kuchyne
pranie a čistenie nábytku a poťahov
maľovanie, upratovanie po maľovaní
tapetovanie
závady v domácnosti a ich odstránenie, škodci
v domácnosti a ich likvidácia, práca s kovom,
drevom, maľovanie
Starostlivosť o domácnosť
Veková skupina 3-6 l rokov: upratovanie, stolovanie
Veková skupina 6-11 rokov: rozdelenie funkcií v rodine
základné povinnosti z hľadiska funkčnosti rodiny
Veková skupina 11-15 rokov: príjmy domácnosti, ich zabezpečenie
nutné výdavky a náklady na domácnosť
rovnováha medzi príjmami a výdavkami
základné potreby pre chod domácnosti
zabezpečenie základných potrieb
Veková skupina 15-18 rokov: doklady-vysvedčenie, výpis z katastra
druh a výška príjmov a výdavkov, rodinný rozpočet
plánovanie príjmov a nákladov na domácnosť
poistenie domu, domácnosti
zaistenie bezpečnosti
druhy bývania
spôsob získavania bytu, nákup bytu
výmena, podnájom, nájom, predaj
ceny nájmov, ceny nehnuteľností
pôžičky, hypotéky, stavebné sporenie
sporiteľňa, banka, bankomat, účty, úroky
platobné karty
platenie služieb spojených s bytom
teleófonna stanica, mobilný telefón
základné vybavenie domácnosti
Domáce práce
Veková skupina 3-6 rokov : uloženie hračiek, osobných vecí
upratovanie po hre
Veková skupina 6-11 rokov : utieranie prachu
ustielanie a úprava postele
umývanie riadua jeho uloženie
upratovanie kúpeľne, WC, vynášanie odpadkov
základné čistiace prostriedky
upratovanie vonkajších priestorov
Veková skupina 11-15 rokov:umývanie podlahy, utieranie prachu
základné čistiace prostriedky
starostlivosť o kvety
prezliekanie postelí
práca s náradím
samostatné upratovanie dvora
Veková skupina 15-18 rokov : kompletná údržba WC
umývanie okien, upratovanie kuchyne
pranie a čistenie bytového textilu
maľovanie, upratovanie po maliaroch, tapetovanie
odstraňovanie drobných závad v domácnosti
obsluha domácích spotrebičov
škodcovia v domácnosti a ich ničenie
práca s kovom, drevom, natieranie farbou
Doprava,cestovanie,pošta,telefonovanie
Veková skupina 3-6 rokov : základné dopravné prostriedky
druhy zásielok
telefón, mobil
Veková skupina 6- 11 rokov: zakúpenie lístka MHD, SAD
čipová karta, cestovný poriadok
odoslanie listu, pohľadnice
Veková skupina 11- 15 rokov: zabalenie a odoslanie balíka
telegram
použitie poštovej známky
platba poštovou poukážkou
kúpenie lístkov na autobus,vlak
voľba správnej tašky na cestu
Veková skupina 15 – 18 rokov: zľavy cestovného
cestovné poriadky
komplexne poštové služby
cestovné kancelárie
Základy varenia
Veková skupina 3-6 rokov ovocie a zelenina
pomenovanie potravin a nápojov
Veková skupina 6-11 rokov: základné prostriedky varenie
nakupovanie zákl.druhov potravin, ceny
uloženie zákl. potravin
základné návyky s pomocou vychovávateľa
namazať chlieb, olúpať ovocie, očistiť
zeleninu, uvariť čaj, kávu, kakao, polievku
zo sáčka, pripraviť pomazánku
Veková skupina 11-15 rokov: názvoslovie a základy manipulácie s kuch.
náradím a prístrojmi
základné vybavenie kuchyne
ukladanie potravin, záručné lehoty
plánovanie nákupov
praktické zručnosti pod dohľadom:
krájanie chleba, pečiva, jednoduché varenie:
vajcia, cestoviny, zemiaky, ryža, polotovary
príprava občerstvenia
Veková skupina 15- 18 rokov: druhy potravín a surovín, korenie, prílohy
vybavenie kuchyne
manipulácia s kuchynským naradím,
zostavenie domáceho jedálneho lístka
kombinácia jedál
porcovanie mäsa, základy pečenia
dusenie, smaženie
Choroba, ošetrovanie chorého, zdravá životospráva
Veková skupina 3-6 rokov: funkcia teplomera
význam liekov
Veková skupina 6-11 rokov : meranie teploty
najčastejšie choroby detí
náplasť, obväz
lekár, najbližšia nemocnica, lekáreň
telefónne číslo prvej pomoci
Veková skupina 11-15 rokov:základné prostriedky prvej pomoci
ošetrenie drobných povrchových zranení
tepenné krvácanie, zastavenie
srdca, umelé dýchanie
doprava zraneného, ohlásenie nehody
príznaky alergie
negatívne účinky alkoholu, drog, nikotínu,
kofeinu
riziko pohlavných chorob, prevencia AIDS
Veková skupina 15- 18 rokov:príznaky najčastejších chorôb
základné znalosti nejbežnejších liečiv
existencia alternativnej medicíny
tíšenie bolesti
základy prvej pomoci pri vážnych poraneniach
/hrudník, chrbtica, brucho, zásah el. proúdom,
otravy/
zdravotné poistenie
Rodinná a sexuálna výchova
Veková skupina 3 – 6 rokov: členovia rodiny
vzťah detí k rodičom
základné rozdiely mezi jedincami opačného pohlavia
Veková skupina 6- 11 rokov :funkcie členov rodiny
vzájomné vzťahy medzi členmi rodiny, citové
vzťahy
práva a povinnosti detí v rámci rodiny
základy ľudského tela
základy ľudskej sexuality
Veková skupina 11- 15 rokov: základné funkcie : vznik a vývoj plodu, pôrod
puberta a jej prejavy
prejavy dospievania /menštruácia, polúcia,
masturbácia, pohlavný styk/
prejavy sexuality, význam lásky
podrobnejšie anatomické rozdiely medzi mužom
a ženou
starostlivosť o pohlavné orgány
oplodnenie vajíčka, vývoj v maternici
základ starostlivosti o novorodenca
zabezpečenie základných potrieb rodiny
funkčná a nefunkčná rodina
rodina a spoločnosť
Veková skupina 15-18 rokov: výber partnera
milenecké vzťahy
manželstvo
vzťahy medzi manželmi
svatba
plánované rodičovstvo, antikoncepcia
zlyhanie manželstva, rozvod
tehotenstvo, pôrod, starostlivosť o dieťa
úmrtie v rodine, pohreb
dedictvo
promiskuita, homosexualita, heterosexualita
sexuálné úchylky
manželské a predmanželské poradenstvo
pravidelné lekárske prehliadky
Spoločenské správanie
Veková skupina 3-6 rokov : pozdrav
prosba, poďakovanie, oslovenie
vyjadrovanie želaní
stolovanie
Veková skupina 6- 11 rokov :vzťah k dospělým
správanie sa k nadriadeným
správanie sa v obchode, na ulici v dopravnom
prostriedku a v škole
pomoc starým a chorým ľuďom
celkový vzhľad /oblečenie, upravenosť, účes/
Veková skupina 11-15 rokov :chovanie sa v spoločnosti - v kine, divadle
v reštaurácii, v dopravnom prostriedku a pod.
základy stolovania - správné sedenie,
servírovanie, slávnostné servírovanie,
Veková skupina 15- 18 rokov:správanie sa k starším a pod.
správanie sa muža a ženy v spoločnosti
správanie sa na úradoch
základy stolovania
objednávanie, konzumácia, zaplatenie
slavnostné tabule
tanečné kurzy
Spoločenská výchova
Veková skupina 3-6 rokov: vlastné meno a priezvisko
datum narodenia
adresa bydliska
Veková skupina 6 – 11 rokov: obec-mesto, funkcie
orgány obce
orgány štátu
polícia
Veková skupina 11-15 rokov:žiadosť o vystavenie prvého OP
ako sa žiada o vydanie cestovného pasu
dôležité telefónne čísla/112,150,155,158/, a pod.
čo to je rodné číslo, znalosť rodného čísla
občianstvo, základné ľudské práva
povinnosti občanov, základné právne predpisy
sociálne zabezpečenie
Veková skupina 15- 18 rokov: praktický styk s jednotlivými orgánmi štátu
orgány správy a samosprávy
formuláre-životopis
žiadosti, osobný dotazník
pracovní pomer
zamestnanec a zamestnavateľ. zákonník
práce, základné pojmy z pracovného práva
pracovná zmluva, ukončenie pracovného pomeru
bývanie, ubytovanie,
trvalé a prechodné bydlisko, povolenie k pobytu
nájomce, nájomník, podnájomník
sťažnosti, reklamácie
Hodnotenie detí detského domova
Hodnotenie dieťaťa vo výchovnej činnosti vychovávateľa:
- využívat zásady objektívneho a spravodlivého hodnotenia
- hodnotenie využívat ako motivačnú formu výchovného pôsobenia
- priestupok musí byť objektívne vyšetrený
- celý kolektiv musí poznať hodnotenie
- dieťa sa musí k priestupku vyjadriť
- výchovné opatrenie musí mať správný výchovný dopad
- odmenu a výchovné opatrenie udeľuje ten pracovník, ktorý je pri danej udalosti
prítomný
- vychovávateľ konzultuje všetko s vedúcim úseku starostlivosti a koordinátorom skupiny
- nejzávažnejšie situácie sú konzultované s riaditeľom DeD.
- výchovné opatrenia sa zakladajú do osobného spisu dieťaťa.
- v prípade pozastavenia vreckového sa spíše protokol, ktorý sa po podpísaní vychovávateľa založí do osobného spisu dieťaťa.
Za odmenu sa považuje:
Za trest sa považujú:
Zverejnenie výchovno-vzdelávacieho programu detského domova
Výchovno-vzdelávací program vydáva riaditeľ detského domova a zverejní ho na prístupnom mieste na každej skupine a v elektronickej podobe na webových stránkách DeD Vranov nad Topľou. Riaditeľ detského domova zoznámi zamestnancov a deti s obsahom výchovno-vzdelávacieho programu. Povinnosťou hlavných vychovávateľov pri zostavovaní mesačných plánov je konkretizovať formy a ciele individuálných potrieb dieťaťa a celej skupiny.
Tento výchovno- vzdelávací program je platný od 1.1.2016
Vo Vranove nad Topľou18.12.2015 Ing Vincent Pihulič